Przejdź do treści
min. czyt.

Wskazówki jak dbać o szybę w samochodzie zimą?

Data dodania: 09.11.2022

Jak przygotować samochód do zimy?

Zima to pora roku, do której każdy kierowca powinien przygotować swój samochód. Konieczna jest nie tylko wymiana opon, płynu w spryskiwaczu oraz sprawdzenie wentylacji, ale także powinniśmy dokonać przeglądu przedniej szyby.

Szyba w aucie zimą

Warto dokładnie przyjrzeć się i ocenić, czy przednia szyba naszego samochodu nie posiada uszkodzeń np. drobnych odprysków. W warunkach zimowych małe odpryski mogą szybko i z łatwością przeistoczyć się w nienaprawialne uszkodzenie. Dlatego w razie stwierdzenia nawet drobnych uszkodzeń, lepiej niewielkim kosztem i w krótkim czasie dokonać naprawy. W przeciwnym wypadku narazimy się na większe wydatki związane z wymianą szyby.

W serwisach GLASSMASTER można dokonać naprawy uszkodzonej szyby, a jeśli będzie taka potrzeba wymienić na nową.

Przednia szyba samochodu w zimie

Szczególnie zimą ulice i drogi często pokryte są mieszaniną błota, piasku i drobnych kamieni, które lecąc spod kół samochodów, mogą spowodować uszkodzenia szyby.

Zdarza się także, że na zaparkowany samochód spadają fragmenty śniegu z lodem. Czasami nawet sople, które z łatwością mogą spowodować znaczne uszkodzenia.

Zima to często bardzo niska temperatura, a szkło jest wrażliwe na temperaturę. Kurczy się i rozszerza pod wpływem różnic. W związku z tym gwałtowna zmiana temperatury przedniej szyby może spowodować jej pęknięcie. Gdy przednia szyba jest pokryta lodem, polewanie jej gorącą wodą lub skierowanie na nią gorącego powietrzem może ją poważnie uszkodzić.

szyba-samochodu-w-zimie-polska

Lód na szybie samochodu

Odśnieżanie samochodu zimą nie należy do rzadkości. Trzeba pamiętać o tym, że nie wystarczy odśnieżyć szybę, lusterka i reflektory, lecz cały pojazd. Czy wiedziałeś, że za jazdę zaśnieżonym samochodem grozi mandat?

Znacznie trudniejszym do usunięcia z szyby samochodu jest lód. Do bezpiecznego oczyszczenia zalodzonej szyby można używać dedykowanych skrobaczek o niewyszczerbionych, równych krawędziach, a nieprzypadkowych narzędzi takich jak łopata albo nóż. Nigdy nie wolno nakłuwać lodu na szybie poprzez uderzanie i wbijanie narzędzia, ponieważ może to spowodować pęknięcia, odpryski i zadrapania. Aby ułatwić sobie oczyszczenie szyby z lodu, nie narażając jej na najmniejsze nawet uszkodzenia, należy zastosować odmrażacz w płynie.

W sprzedaży dostępne są odmrażacze pozwalające na łatwe rozpylenie płynu na zalodzoną szybę. Odmrażacze występują w atomizerach lub w sprayu. Po kilkunastu sekundach, bez trudu możemy przetrzeć szybę gumową ściągaczką lub po prostu wycieraczkami w sposób całkowicie bezpieczny dla szyby.

Jak dbać o szybę samochodu w zimie

W zimowych miesiącach znacznie częściej używamy płynów do spryskiwaczy. Dlatego należy zadbać nie tylko o pełny zbiornik pod maską, ale także o zapas zimowego płynu, najlepiej w bagażniku samochodu. Nawet najlepszy płyn zimowy nie pomoże, jeśli pióra wycieraczek są w złym stanie. Wycieraczki dobrej jakości gładko usuwają deszcz, błoto i śnieg, więc mają ogromny wpływ na przejrzystość naszej szyby. Dlatego, gdy pojawiają się smugi i wycieraczki nie radzą sobie z idealnym czyszczeniem szyby, należy je natychmiast wymienić na nowe. Pamiętajmy, że zużyte pióra wycieraczek nie tylko nie zapewniają komfortu widoczności, ale także powodują matowienie szyby samochodu poprzez drobne zarysowania. W serwisach GLASSMASTER można kupić i wymienić wycieraczki renomowanej marki VISEE, oferującej pióra do wszystkich samochodów.

Ponadto skuteczną metodą zabezpieczenia przedniej szyby jest mata ochronna, która nie tylko chroni przed zalodzeniem, ale także zabezpieczy szybę przed uszkodzeniami parkingowymi.

Szczególnie w zimie, przy niskich temperaturach zewnętrznych, gdy pojazd jest bardzo wychłodzony, musimy być bardzo ostrożni podczas regulacji lusterka wewnętrznego. Mocno wychłodzone lusterko przekręca się z większymi oporami, dlatego łatwo można spowodować pęknięcie wewnętrznej warstwy szyby.

Para we wnętrzu samochodu

Przygotowując samochód do zimy, powinniśmy również zadbać o wnętrze naszego pojazdu. Dużym problem, który często pojawia się zimą, jest parowanie szyb. Prawidłowo działająca wentylacja i czysty filtr kabinowy pozwoli w krótkim czasie odparować wewnętrzną powierzchnię szyby przedniej oraz szyb bocznych. Żeby jednak skutecznie i szybko pozbyć się pary warto włączyć przycisk klimatyzacji. Włączona klimatyzacja wraz z ciepłym powietrzem skierowanym na szyby zadziała błyskawicznie. Częstym błędem jest ustawianie bocznych wylotów powietrza do wnętrza pojazdu. Boczne wyloty powinny być zawsze ustawione na szyby boczne. Do tego pamiętajmy, aby nie używać wewnętrznego obiegu powietrza. Wewnętrzną cyrkulację należy, w ogóle stosować bardzo rzadko i krótkotrwale. Nie dość, że przez to ograniczamy dopływ świeżego powietrza, to na dodatek nie pozbędziemy się pary wodnej z wnętrza samochodu.

W przypadkach nadmiernego gromadzenia się pary i trudności w osuszaniu wewnętrznych powierzchni szyb zaleca się wymianę dywaników na gumowe, a jeśli to nie pomaga, to warto zastosować żwirek do kuwety dla kota. Żwirek doskonale pochłania wilgoć dlatego wypełniony nim woreczek lub skarpetka działa znakomicie. Na noc można to położyć na desce rozdzielczej, a w czasie jazdy najlepiej na podłodze, za przednimi fotelami.

Jeśli chodzi natomiast o trudności w usunięciu pary z szyby tylnej, to są one związane zwykle z niesprawnym ogrzewaniem szyby.

Pamiętajmy także, aby do wycierania wewnętrznej powierzchni szyb samochodowych używać jałowych szmatek lub gąbek irchowych, a nie chusteczek, które pozostawiają smugi.

Co zrobić, gdy w szybie pojawi się uszkodzenie?

Zimowa pogoda może przyczynić się nie tylko do powstania uszkodzeń na przedniej szybie, ale także do szybkiego powiększania się pęknięć. Woda, która dostanie się do pęknięcia, zamarza i rozszerza się, powodując rozdzielenie się warstw szkła w przedniej szybie samochodu. Gdy tylko pojawi się nawet najmniejszy odprysk lub pęknięcie w przedniej szybie, należy natychmiast skontaktować się z serwisem szyb samochodowych i dokonać naprawy, zanim uszkodzenie powiększy się i na naprawę będzie już za późno.

W serwisach Glassmaster można dokonać naprawy odprysków i pęknięć szyby przedniej. Jeżeli uszkodzenie nie jest większe niż średnica monety 5 złotowej i nie znajduje się w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby.

Skontaktuj się

Najwyższa jakość usług dla Twojego samochodu:
  • Wymiana szyby samochodu w 30 minut!
  • Obsługa na miejscu lub dojazd do Klienta.
  • Fachowa pomoc w doborze szyby
  • Atrakcyjne rabaty dla stałych Klientów.
Telefon szczegóły [svg] zadzwoń
Wybierz oddział
Email szczegóły [svg] napisz
e-mail
Formularz szczegóły [svg] wypełnij
formularz
Pytania i odpowiedzi [svg] częste
pytania

Zgłoś szkodę z ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub AC

wymień szybę naORGINALNĄ Wyślij wypełniony Formularz. Odezwiemy się do 30 minut.

Pola oznaczone [*] są obowiązkowe.
Dobra robota
Please enter a valid first name (minimum 6 characters). Wprowadzone dane są nieprawidłowe.
- Wymagana długość dla pola to 6 liter
- Pole nie może zawierać liczb i znaków specjalnych
Dobra robota
Wprowadzone dane są nieprawidłowe.
- Wymagana długość dla pola to 6 liter
- Pole nie może zawierać liczb i znaków specjalnych
Wybierz polisę:
Wybierz ubezpieczyciela:
Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych GlassMaster (NIP: ) w celu kontaktu. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

lub zadzwoń

575 500 515
Zadzwoń i wymień szybę w samochodzie